top of page
  • Zdjęcie autoraINEOGroup

Dlaczego gospodarka oparta na API wygrywaNikt nie jest samotną wyspą

W dzisiejszych czasach firmy coraz szybciej zagospodarowują nisze rynkowe. Między bajki włożyć już można opowieści o tym, że marka może mieć trwały monopol na jakieś rozwiązanie rynkowe. Bycie samowystarczalnym i jedynym nie przysparza już zbyt wielu fanów.


Klient jest najważniejszy

Twoi klienci korzystają z nowoczesnych technologii. Mają smartfony, konta społecznościowe, mobilne aplikacje lojalnościowe Z prędkością większą niż myśl są w stanie komunikować się z całym światem. Razem z nimi wszechświat przemierza niewiarygodna ilość informacji o nich i ich zachowaniach zakupowych. Rozwiązania zamknięte, które nie są w stanie integrować się z dostępnymi na rynku usługami / kontami / źródłami danych, nie pozwolą Ci się do nich zbliżyć.


Z drugiej strony coraz więcej ludzi stawia na wygodę. Konsument chce w jednym miejscu zintegrować wszystkie swoje korzyści i za pomocą jednego urządzenia lub konta zrealizować wszystkie swoje potrzeby. To marketing i sprzedaż przyszłości. Przyszłości, które dzieje się już dziś.


Czy jesteś tam gdzie Twój klient?

Jeśli nie otworzysz się na oprogramowanie, które da Ci możliwość podłączenia się pod ten trend, zanim się obejrzysz, stracisz część z Twoich Klientów na rzecz e-commerce'u. Jeśli w porę nie odpowiesz na nowy system kuponowy udostępniony za pośrednictwem Facebooka, w Twoim punkcie sprzedaży zapanuje pustka. Czy jesteś otwarty na usługodawców i ich wtyczki? Czy jesteś gotów wpiąć się w zewnętrzny ekosystem? A na połączenie z usługami i pomysłami biznesowymi, które dopiero powstaną?! Jeśli czytając te słowa czujesz wzrastające napięcie, oznacza to, że czujesz już w tym miejscu pewne braki. W takim razie co to właściwie jest to "API"?


Nowy paradygmat biznesowy

API było pierwotnie pojęciem typowo informatycznym i oznaczało programowalne interfejsy aplikacji. Koncept ten legł u podstaw nowoczesnej architektury rozwiązań informatycznych, które w szybki sposób pozwoliły zbudować i wykreować nowe obszary biznesowe. Google, Facebook, Amazon, Spotify to tylko kilka przykładów firm, które na bazie otwartych platform cyfrowych używających API, wykreowały całkowicie nowy wszechświat usług cyfrowych.


Dziś żyjemy w świecie gospodarki opartej na API. Dzięki API możliwe jest tworzenie kompletnych i komplementarnych modeli biznesowych zapewniających bezpieczny dostęp do bardzo wielu funkcjonalności oraz do bezpiecznej wymiany danych. Interfejsy API pozwalają łatwo łączyć ludzi, lokalizacje, systemy informatyczne, Internet Rzeczy, bazy danych czy algorytmy. Bez API, rewolucja usług chmurowych nie byłaby możliwa. Dzięki tej technologii tworzone są zupełne nowe zestawy usług i nowe doświadczenie klienta (Customer Experience).

Szybciej, dokładniej, pewniej

API są nieocenione przy tworzeniu nowych modeli biznesowych i upraszczaniu procesów sprzedażowych z wykorzystaniem różnych kanałów sprzedaży. Potencjał API leży w łatwości uruchamiania, a następnie skalowania, nowych rozwiązań łączących dostępne platformy biznesowe i aplikacje. Dzieje się tak między innymi za sprawą usunięcia tradycyjnych problemów w integracji systemów informatycznych.


Jak komentuje analityk Gartnera:

Podejście oparte na API umożliwia zmianę przedsiębiorstwa lub organizacji w platformę. A platformy pozwalają na zwielokrotnienie generowanej wartości poprzez tworzenie całych ekosystemów wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstw. Taki ekosystem pozwala na efektywne łączenie ze sobą użytkowników, tworzenie i wymianę usługi, towarów czy "waluty społecznej" z korzyścią dla wszystkich stron.

W INEOGroup doceniamy prawdziwą wartość API. Projektujemy nasze rozwiązania w architekturze bazującej na API. Łączymy naszych klientów z konsumentami i dostępnymi na rynku usługami. Ciebie również zapraszamy do tego ekosytemu.

561 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page